Nem lesz szokásom a jövőben egyéni sérelmeknek hangot adni, most is csak azért teszem, mert egy igen jellemző problémára hívja fel az olvasó figyelmét.
Szóba került egy blogban a villamos energia hálózat-használati díja. Eddig is fizettünk érte, de most már tudunk róla. Ez amúgy azért van, mert nemsokára a lakossági fogyasztók is szabadon választhatnak eladót, így a hálózat üzemeltetője és az energia értékesítője nem biztos, hogy egyezni fog. Mint a hálózattal nem rendelkező, előhívós telefonszolgáltatók. Mondok ennél cifrább helyzetet, ami egy cimborámmal esett meg
Képzeljük el, hogy álmaink telkén álmaink házát építjük meg. Előre látva a jövő energiaválságát, vagy egyszerűen környezettudatosságból, már most az építésnél készüljünk fel a megoldásokra. Hőszivattyúról és vízvisszaforgatásról nem beszélek, az egy másik téma volna. Maradjunk a villamosenergiaipar kész átverés showjánál.
Elképzeléseinknek megfelelő szélturbinát akarunk felszerelni, ami a ház és melléképületek, kerti vízszivattyú, malac ól és tyúkketrec meg bármi más világítását is bőven képes ellátni. Az önkormányzat nem ad rá engedélyt, mert tájidegen a szélgenerátor… A szomszédban épülő logisztikai park nem az, hiszen arra volt engedély az önkormányzattól… A következő falat az elektromos művek, akinél engedélyeztetni kell a háztartás elektromos terveit, majd a jóváhagyást követően szakember megépíti, aztán újra jön az áramszolgáltató, aki az ellenőrzés után felszereli a villanyórát. Esetünket nehezíti egy apró, de nem elhanyagolható körülmény. Közel s távol sincs elektromos vezeték. A terület adottságaiból következően nem is lesz, ha a szolgáltatóra várunk. Ők ugyanis csak költségtérítés után építik meg. Magyarán vedd meg az anyagot, fizesd ki a telepítést, ami után az elkészült vezeték szakasz a szolgáltató tulajdonába kerül… Hogy miért érdekes a vezetékes áram, ha amúgy is szélturbinát akarok? Mert nem építtethetünk áram nélküli lakóingatlant… Nincs is szándékunkban, de a turbinával termelt többlet áramot kötelesek vagyunk a szolgáltatónak eladni, ehhez drót kell!
A bukfenceknek nincs vége. Az áramszolgáltató csak meghatározott termelésű turbinára ad engedélyt, mert a többlettermelést a hálózatba visszavezetve, eladóból vásárlóvá lépne elő, ami nekik nem jó üzlet! Arra sincs mód, hogy ingyen, tehát nulla forintért add el a felesleges áramot, amit azzal a turbinával nem állítasz elő, amit az önkormányzat nem engedett megépíteni. Itt lép a képbe az újabb szereplő, az APV RT, mint tulajdonos, akinek a területén az áramszolgáltató sem fektetett sem légkábelt nem vezethet keresztül annak (APV RT) engedélye nélkül a telkünkre. Összegezzük, hol tartunk álomházunknál?
· Az áramszolgáltató szabja meg a megépíthető turbina teljesítmény nagyságát (KWh). A számításaikat nem a leendő tulajdonos igényei szabják meg, hanem a szolgáltató saját statisztikai adatai. (túltermelés elkerülése érdekében)
· A turbina üzemeltetője (telek tulajdonos) a többletmennyiséget a területi szolgáltatónak kell átadja, térítés ellenében. Ehhez hálózat kell!
· Az áramszolgáltató nem hajlandó megépíteni a saját tulajdonába és kezelésébe kerülő hálózatot, ha azt a tulajdonos (megrendelő) nem fizeti ki teljes egészében. Esetünkben bonyolítva a helyzetet az APV RT közbeeső tulajdonával, amin a vezeték átmenne.
· Az önkormányzat nem engedélyezi a saját áramellátást szolgáltató turbinát, mert az (az állításuk szerint) tájidegen, és a vonuló madarakra nézve veszélyes.
Hol van itt az igazság? Miféle jogszabályok lehetnek azok, amik bürokratikus úton akadályozzák az előrelátó építtetőt egy környezetbarát megoldás megvalósításában? A megújuló energia nagyon jól hangzik, de ellehetetlenítik a használatát. Ez ma nem közösségi érdek, mert így nincs bevétele egy multinacionális energiaszolgáltatónak. Aki önfentartó módon akar élni, annak megkötözik a kezét. Közben a szél fúj úgy is, ha nem forognak a turbina lapátjai…
Ez az igazi átverés, miközben a kimerülő energiakészletekről és alternatív energiaforrásokról beszélünk!
Utolsó kommentek