Smer-SNS vs SDKU-SaS-KDH-Híd
Az MKP a várakozásokkal ellentétben nem érte el a választási minimum küszöböt, így történetében először nem lesz parlamenti tényező. Ellenben a Híd-Most több, mint 8%os sikere felülmúlta az előzetes elvárásokat.
A magyarországi politikai pártok képviselőinek kommentárjaiban jobbról is, balról is jönnek a vádak: A Szlovák törvényhozásból kieső MKP választási erdménye a FIDESZ külpolitikájának (is) köszönhető. A Magyar Koallíció Pártja teljes vezetése, így Csáky Pál is lemond. Nem elképzelhetetlen, hogy a meggyengült pártból sokan átlépnek majd a Bugár Béla nevével fémjelzett Híd-Most nevű frissen alakult és a parlamentbe egyből bekerült párt soraiba.
Mindenekelőtt szögezzük le, hogy a jobbközép erő (ha nem is túl nagy, de) többséget szerzett a tegnap zajlott választásokon a Felvidéken. Ficó javított négy évvel ezelőtti eredményéhez képest, ami további gondolatokat vet fel. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a szélsőségesen radikális Jan Slota vezette SNS a politika margójára szorult. Épp csak elérte a választási küszöböt. Bár azt se felejtsük el, hogy voltak jóslatok, amik arról szóltak, hogy be sem fognak jutni.
Mivel Vladimir Meciar pártja sem jutott mandátumhoz a pozsonyi diétán, így a jelenleg regnáló hatalom vélhetően ellenzéki pozícióba kényszerül. Ficó úgy nyilatkozott, hogy felkészült akár a kormányzásra, akár az ellenzéki szerepre. Azt is közölte, hogy a jobboldali összetákolt koallíciónak legfeljebb egy évet ad.
Magyar vonatkozásban mindenképp megfontolásra méltó a kialakult politikai helyzet, hiszen kétségtelenül hatással voltak a felvidéki választásokra az elmúlt hetek magyar eseményei. Várható, hogy a jobbközép alakította kormány új alapokra képes majd helyezni a Szlovák-Magyar kapcsolatokat, így a nyelvtörvény és a magyar állampolgárság kiterjesztésének ügyét is.
A FIDESZ külpolitikáját illető kritikák alapja az egyeztetés hiánya, amit az időközben felállt magyar kormány úgy kommentált, hogy szívesen tárgyal bármiről, ha már lesz kivel. Hamarosan kiderül, hogy milyen összetételű Szlovák kormánnyal kell felmelegíteni a meglehetősen elhidegült (jó) szomszédi iszonyt.
Trianon ide, SNS oda, azt semmiképp nem volna szabad végleg veszni hagyni, hogy a Felvidék és a magyar alföld között mindig is jó, élénk volt a kereskedelmi kapcsolat. Ezen az sem változtathatna, hogy jelenleg elválaszt minket egy egyre inkább elhalványuló politikai határvonal, hiszen mint Uniós tagállamok, ugyan annak az államszövetségnek vagyunk tagjai -így elvileg, hosszú évtizedek után újra egy oldalon állunk.
Utolsó kommentek